داستانهای کوتاه جنگ تحمیلی

خوشا آنان که با شهادت رفتند

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: وقتی داعش قصد نزدیکی به مرزهای غربی کشور را داشت،بالگردهای هوانیروز بالای سر آنها به پرواز درآمده بود.

65656

امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگویی به برخی موضوعات از قبیل تجهیزات نزاجا، ورود این نیرو به موضوعات موشکی، مقابله با تهدیدات مرزی و وضعیت معاش نیروها پرداخته است:

اظهارات فرمانده نیروی زمینی ارتش را در ادامه بخوانید؛

*ما همچنان در فضای تحریم هستیم و چیزی از خارج وارد نمی شود. درست است که در برجام، صحبت ها و اقداماتی در جهت رفع تحریم ها شده اما اگر فضایی باز شود، قطعا تجهیزات نظامی ورود پیدا نخواهند کرد، لذا ما متناسب با نیازها، تسلیحات مورد نیازمان را تعریف کرده و ساخته ایم که یکی از موارد مورد نیاز اصلی و ضروری ما، توجه به یگان های تک تیرانداز و سلاح های تک تیرانداز بود که توانستیم در تمامی رده ها از کالیبر ۷.۶۲، ۱۲.۷، ۱۴.۵ گرفته تا اولین سلاح تک تیرانداز ۲۳ میلیمتری دنیا را تولید کنیم.

* تعداد زیادی از خودروهای روز دنیا به سازمان رزم نیروی زمینی وارد شدند. این خودروهای یک چهارم و سه چهارم و ... تحرک قابل ملاحظه ای به نزاجا داده است.

*بر روی تانک M۶۰ سامانه واپایش آتش و اخلالگرهایی نصب شده که بتواند موشک های «تاو» و سایر موشک های ضد زره را منحرف کند.

*امسال سال ورود نزاجا به حوزه موشکی است. در خصوص تغییر سلاح انفرادی مشکلی نداریم. سلاح ژ-۳ یک سلاح کارآمد و متناسب با نیاز ماست که کارایی خود را در جنگ نیز نشان داده و ما یک انبار بسیار عظیم از این سلاح و مهمات آن در اختیار داریم. دوربین هایی پیش بینی کرده ایم که تا فاصله ۵۰۰ تا هزار متر را در معرض دید و تیر قرار می دهند و کاربر می تواند از این سلاح به عنوان تک تیرانداز نیز استفاده کند.

هنوز هم رگه هایی از هواداری داعش در استان دیالی عراق وجود دارد. این تهدیدات امروز در شرق کشور نیز به واسطه حضور داعش در مرزهای افغانستان و پاکستان وجود دارد و آنها علاقمند هستند خودشان را به مرزهای ما برسانند اما ما خود را متناسب با تهدیدات خود را آماده کردیم

* هیچ گاه مرزهای کشور ما خالی از تهدید نبوده است و ما در عرصه جنگ های نیابتی به عنوان بازوی مسلح نظام وظیفه داریم متناسب با تهدید، ظرفیت های نظامی و دفاعی لازم را ایجاد کنیم که یکی از آنها رصد تهدیدات است. تمام نقاط ضعف، قوت، برجستگی ها، قابلیت عملیاتی، فنون، راهکنش ها، تسلیحات و جنگ افزارهای دشمن به طور کامل رصد و نتایج نیز به صورت یک کتابچه درآورده شده و متناسب با آنها، ظرفیت های دفاعی خودی نیز را ایجاد شده است که یکی از آنها تشکیل تیپ های واکنش سریع است.

*قرارگاه مرکزی واکنش سریع در نزاجا تشکیل شده است. این قرارگاه تیپ های واکنش سریع را هدایت و متناسب با ماموریت ها آماده نبرد می کند و تیپ ها نیز این آمادگی را دارند تا در کمترین زمان ممکن وارد عمل شوند.

* خط قرمز ۴۰ کیلومتری مرزها به عنوان مصوبه ستاد کل نیروهای مسلح برای مقابله با تهدیدات گروهک های تکفیری تعیین شده است. اگر احساس کنیم نیروهای تکفیری قصد عبور از این خط را دارند، این حق را برای خود قائل هستیم که وارد میدان شده و به مقابله با آنها بپردازیم.

* در سال ۹۳، داعش در یک فاصله زمانی کوتاه خود را از استان الانبار عراق به استان دیالی که هم مرز استان کرمانشاه و ایلام است، رساند. از طرف دیگر به سعدیه و جلولا آمدند و می خواستند در گام بعدی تا خانقین که در ۱۲ کیلومتری مرز ماست، برسند که یگان های نیروی زمینی با قدرت وارد عمل شدند.

* برای مقابله با این تهدید، ۵ تیپ عملیاتی وارد میدان شده و بر اساس مصوبه ستاد کل، شناسایی ها در آن سوی مرز شروع شد و ما آماده بودیم که اگر از خط ۴۰ کیلومتر گذشتند با این ها درگیر شویم و همه سازوکارها نیز برای یک درگیری سنگین فراهم بود.

* بالگردهای ما بالای سر آنها حاضر بودند و عناصر اطلاعاتی ما تا نزدیکی آنها رفته و شناسایی ها را کامل کردند و مسیرها نیز با سامانه های موقعیت یاب ثبت شد تا در صورت نزدیکی، آنها را زیر باران سنگین توپخانه و آتشبار خود قرار دهیم که البته این مسائل خیلی رسانه ای نشد اما موجب شد تا داعش از این اقدام منصرف شود.

* هنوز هم رگه هایی از هواداری داعش در استان دیالی عراق وجود دارد. این تهدیدات امروز در شرق کشور نیز به واسطه حضور داعش در مرزهای افغانستان و پاکستان وجود دارد و آنها علاقمند هستند خودشان را به مرزهای ما برسانند اما ما خود را متناسب با تهدیدات خود را آماده کردیم.

* یگان های نیروی زمینی ارتش مدتی قبل با یک گروه از پژاک نیز درگیر شده اند.


منبع: مهر 


[جمعه 24 اردیبهشت 1395 ]  [02:18 ب.ظ]  [احمد یوسفی ]